Chiptuning: Bunu bilmelisiniz!

Motor atonlama giderek daha popüler hale gelmektedir. Birçok araba severler performansını artırmak için kendi araç ile tamircilik gibi. Ama göz önünde bulundurulması gereken birkaç yasal şey var. Belirli şartlara uyulmaması ve aracın hala yolda olması halinde para cezası verilebilir. Bu nedenle, profesyonel araba aparatbazı durumlarda daha iyi bir seçenektir. Geliştirilmiş motor performansına ek olarak, yakıt tüketimi genellikle azaltılabilir, aynı zamanda para tasarrufu.

Çip atonlama nedir?

Chiptuning aslında bir aracın kontrol çipi değiştirme anlamına gelir. Günümüzde, ancak, bu terim yerine bir araba performansıgenel artış özetler.

Kural olarak, motorun kendisinde yapısal bir değişiklik yapılmaz, ancak geliştirilmiş performans motor elektroniğinin bir yazılım optimizasyonu ile sağlanır. Amaç termal ve mekanik rezervleri daha verimli bir şekilde kullanmaktır, daha sonra bile benzin kaydedebilirsiniz.

Ek aşınma ve yıpranmaya dikkat edin

Birçok durumda, çip atoklama kendiniz yapılabilir. Sözde ayar yongaları beygir gücünü yüzde 30’a kadar artırır, böylece sürüş tutarlıysa yakıt tüketimi azalır ve hatta tork artar. İkincisi, motora daha az mekanik yük ve böylece daha uzun bir servis ömrü sağlar.

Ancak, her zaman bu prosedürü yürütmek için mantıklı değildir. Teorik olarak dizel ve benzinli motorların performansını artırmak mümkün olsa da, bu aynı zamanda belirli koşullar altında motorun dayanıklılık ve hizmet ömrü nde bir azalmaya yol açabilir.

Bu sahibinin sürüş tarzı her şeyden önce etkilenebilir. Birisi sportif bir tarzda sürücüler – dişliler tam çıkış, geç anahtarlama – kirleticilerin emisyon egzoz gazı testi geçilmiş olmayabilir böyle bir ölçüde artırılabilir. Bu avantajlar sadece nazik bir sürüş stili ile ortaya çıkar. Kazanılan güç kalıcı olarak kullanılırsa, bunun yerine çok daha büyük dezavantajları olabilir. Sonuç olarak, araç sahipleri çip aparatlama önce kendi sürüş stili yansıtmak ve atokluk onlar için uygun olup olmadığını düşünmelisiniz.

Profesyonel tavsiye mantıklı

Bir çip atoklama kendiniz yapılabilir olsa bile, araç üzerinde bireysel değişiklikler ve avantajları veya dezavantajları hakim olup olmadığı hakkında önceden kendinizi bilgilendirmek için tavsiye edilir.

Ayrıca, ayarlama konusunda bazı kısıtlamalar vardır, çünkü yüklenen programların ön ayarlarında değişiklik veya değişiklik yapılır yapılmaz, işletim lisansı nın süresi doluyor ve araç artık kamu yolunda değil. Izin verilen. Diğer taraftan, modifikasyonlar en başından itibaren profesyonel tarafından yapılıyorsa, TÜV uyumlu bir ayarı olması sağlanabilir.

Yetkisiz aparat için cezalar

Yüzde beşi aşan bir motorun tüm performans artışları prensipte azaltılmalıdır. Almanya’da onaylanmayan bir aparat yongası veya yasadışı yazılımla yapılan değişikliklere izin verilmez.

Başarılı bir kabulden sonra, araç sahibi araç sertifikasına girebilmesi için kayıt yetkilisine ibraz edilmesi gereken bir sınav sertifikası alır. Araba böyle bir giriş olmadan Alman karayollarında ise, 25 avrodan başlayan para cezaları tehdit ediliyor. Süresi dolmuş işletim ehliyetine sahip bir araç kullanmak için şimdiden 50 avro para cezası gerekiyor. Kabul edilemez bir değişiklik çevreyi etkilediyse veya yol güvenliğini tehlikeye attıysa, 90 avro ödenecek. İkincisi de bir puan flensburg hesabı artar.

Ayrıca, uygun olmayan modifikasyonlar durumunda, sigorta kapağının ve üreticinin yeni araç garantisinin de ortadan kaldırılabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Çeşitli aparat seçenekleri hakkında daha fazla bilgi için bkz. www.bussgeldrechner.org/tuning/motortuning.html Okuma.

Çip aparatlama hakkında bilmeniz gerekenler